Podsłuchy a ochrona tajemnicy firmy

W firmach korzystających z nowych technologii lub innowacyjnych rozwiązań, ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa jest jeszcze ważniejsza, bo decyduje m.in. o przewadze konkurencyjnej. Ujawnienie techniki produkcji lub pomysłu będących w fazie testów zmienia sytuację na rynku, dając innym firmom dostęp do know-how. Trzeba chronić te informacje – stale i skutecznie.

Wykrywanie podsłuchów – jak chronić informacje?

Ochrona tajemnicy firmy wymaga niekonwencjonalnych działań, bo coraz częściej można się spotkać w biznesie z nielegalnym podsłuchiwaniem przez konkurencję.

Podsłuch często jest dostarczany do gabinetu przez pracownika (którego podkupiła konkurencja) lub wnoszony przez osoby uczestniczące w spotkaniach. Mobilne dyktafony, mini-kamery i zminiaturyzowane nadajniki można ukryć dosłownie wszędzie. Wystarczy zajrzeć na strony sklepów szpiegowskich i tam wybrać dowolny gadżet, którego obecność na biurku podczas spotkania nikogo nie zdziwi. Są to zarówno przedmioty duże – np. myszka do komputera lub kubek do kawy, jak również bardzo małe – kamera ukryta w okularach lub dyktafon w biżuterii.

Podsłuchiwać można również za pomocą telefonu, nawet bez wiedzy pracownika. Wystarczy, że ktoś zainstaluje na aparacie aplikację szpiegującą, mogącą nagrywać rozmowy, czytać przesyłane wiadomości oraz wysyłać bieżącą lokalizację. Można ją uruchomić zdalnie nie zwracając niczyjej uwagi – telefon nie wydaje żadnych dźwięków i nie sygnalizuje działającego w tle programu. Wiele osób nawet nie wie, że zostali zainfekowani przez spyware i to oni są źródłem wycieku informacji z firmy.

Podsłuchy w firmie – jak się chronić?

Pracodawca może zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami na dwa sposoby. Pierwszym jest wykrywanie podsłuchów przez profesjonalnego detektywa. Osoby znające się na temacie posiadają sprzęt, który pozwala na znalezienie różnych rodzajów urządzeń. Wykrywa nadajniki aktywne, nieaktywne i rozładowane, korzystające z różnych pasm transmisji danych. Detektyw ma również wiedzę operacyjną, która ułatwia wytypowanie potencjalnych stref, gdzie mógłby zostać zainstalowany podsłuch.

Drugim sposobem jest kontrolowanie tego, co dzieje się w firmie. Wielu przedsiębiorców próbuje się zabezpieczyć przed wyciekiem danych monitorując teren zakładu pracy. Jest to zgodne z prawem pod warunkiem przestrzegania narzuconych przepisami ograniczeń, ale wymaga poinformowania pracowników o zainstalowanych kamerach. Nie wolno ich podglądać z ukrycia, bez ich wiedzy. Montaż podsłuchu w celu zapoznania się z treścią prowadzonych rozmów jest zabroniony. Jednak mimo tych ograniczeń instalacja kamer często odnosi dobry skutek, bo pracownicy wiedzą, że wszystko co robią jest nagrywane. Spełnia więc swoją rolę prewencyjną i pozwala zachować poufne informacje przedsiębiorstwa w tajemnicy.