Wykrywanie podsłuchów - podstawowe informacje

Wokół wykrywania podsłuchów narosło wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Media podsycają ciekawość, publikując od czasu do czasu informacje o nagrywaniu rozmów w restauracjach lub na prywatnych spotkaniach. Taśmy z nich stają się przedmiotem publicznej debaty, a dla wielu osób są dowodem na to, że podsłuchiwać można zawsze i wszędzie.

Czy przed podsłuchem można się zabezpieczyć? Jak działa „pluskwa” i kto może taką podrzucić? Oto najważniejsze informacje o wykrywaniu podsłuchów, podsłuchiwaniu i nagrywaniu.

Podsłuchy na przestrzeni lat korzystają z coraz lepszych i skuteczniejszych technologii, co pozwala im się lepiej zamaskować i zminiaturyzować nadajnik do naprawdę niewielkich rozmiarów. Niektóre z nich ukrywają się w tak małych sprzętach jak damska broszka czy długopis. Dodatkowo, by oszczędzać baterię, nie pracują cały czas, lecz uruchamiają się na dźwięk głosu lub są aktywowane zdalnie.

Czy taki wyłączony podsłuch można wykryć?

Tak, ale jedynie z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Można je namierzać po sposobie transmisji danych (pluskwa przekazuje te rozmowy, wykorzystując np. sygnał radiowy, Wi-Fi lub GPRS) lub po samej obecności w kontrolowanym pomieszczeniu. Podsłuchy są urządzeniami elektronicznymi, które muszą być zasilane by mogły pracować, a to już są rzeczy widoczne dla dobrego wykrywacza. Dlatego wykrywanie podsłuchów przez profesjonalistów przynosi najlepsze efekty. Licencjonowany detektyw nie tylko potrafi wskazać potencjalnie najlepsze miejsca do zamontowania pluskwy, ale również zna się na obsłudze sprzętu i umie interpretować wyniki jego pracy.

Czy podsłuch jedynie przekazuje rozmowy, czy może je również nagrywać?

To zależy od urządzenia. Niektóre z nich to proste nadajniki (tzw. pluskwy), które przekazują sygnał do odbiorcy. Jednak coraz więcej wykrywanych podsłuchów to sprzęt z dyktafonem, który pozwala na zapis rozmowy i późniejsze jej odtworzenie. Wiele z nich jest wyposażone w dodatkową kartę pamięci, która znacznie zwiększa możliwości i czas nagrywania.

Czy można podsłuchiwać np. z ulicy lub z innego pomieszczenia?

Tak, podsłuchy sejsmiczne (nazywane też stetoskopowymi) są zbudowane z czułego mikrofonu, który potrafi nawet kilkadziesiąt tysięcy razy wzmocnić mikrodrgania odbierane np. ze ściany lub z okiennej szyby. W efekcie osoba siedząca „po drugiej stronie” może usłyszeć całą rozmowę, nawet tą prowadzoną szeptem. Grubsze ściany nie są tu przeszkodą.

Czy wykrywanie podsłuchów jest skuteczne?

Jeżeli jest przeprowadzone przez osobę z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, dysponującą profesjonalnym sprzętem i potrafiącą go obsługiwać – tak. Nowoczesne wykrywacze znajdują nawet miniaturowe pluskwy, potrafią namierzyć również te podsłuchy, którym rozładowała się bateria lub przestały działać z innego powodu. Często profesjonalne sprawdzanie ujawnia, że podsłuch był prowadzony, ale został już zdemontowany.

Ile trwa sprawdzanie pomieszczenia pod kątem podsłuchu?

To zależy od jego wielkości i wyposażenia. Procedura wykrywania podsłuchu obejmuje nie tylko namierzenie sprzętów elektronicznych lub urządzeń wysyłających sygnał, ale również dokładne sprawdzenie wnętrza przez detektywa. Niektóre podsłuchy mogą maskować się np. pod innymi sprzętami emitującymi fale (np. kuchenką mikrofalową), której sygnał jest filtrowany. Dopiero „ręczne” sprawdzenie wszystkich potencjalnych miejsc instalacji podsłuchu pozwala zapewnić skuteczność.

Czy wykorzystywanie podsłuchów jest legalne?

Tylko w określonych sytuacjach i tylko przez wybrane jednostki, np. przez policję. Podsłuchiwanie narusza prawo do prywatności, wolność korespondencji, ochronę informacji jak również może naruszać inne prawa (m.in. ochronę danych osobowych). Może się wiązać z odpowiedzialnością karną – jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego.
Podsłuch można legalnie wykorzystywać jako narzędzie do nagrywania własnych rozmów lub sposób sprawowania kontroli nad dziećmi (ale z uwzględnieniem ich prawa do prywatności).